SMCJ78A-TP
DigiKey Part Number
SMCJ78A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ78A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ78A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78A-TP
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V