SMBJP6KE20AQ-TP
DigiKey Part Number
353-SMBJP6KE20AQ-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMBJP6KE20AQ-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMBJP6KE20AQ-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJP6KE20AQ-TP
Description
TVS DIODE 20VWM 27.7VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V