SMBJ36CA-TP
DigiKey Part Number
SMBJ36CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ36CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ36CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CA-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V