SMA6J18CAFLQ-TP
DigiKey Part Number
353-SMA6J18CAFLQ-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMA6J18CAFLQ-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMA6J18CAFLQ-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J18CAFLQ-TP
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO221AC
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.55A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SMA-FL)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.55A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V