SM4004PL-TP
DigiKey Part Number
SM4004PL-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM4004PL-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SM4004PL-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM4004PL-TP
Description
DIODE STANDARD 400V 1A SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount SOD-123FL
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A