MD120K16D1-BP
DigiKey Part Number
MD120K16D1-BPMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD120K16D1-BP
Description
DIODE MODULE GP 1600V 120A D1
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1600 V 120A Chassis Mount D1
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 300 A
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 1600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
D1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
D1
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A