MCU80N06A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2,663
Datasheet
N-Channel 60 V 80A (Tc) 68W Surface Mount DPAK
Micro Commercial Components Corporate Video
MCU80N06A-TP
DigiKey Part Number
353-MCU80N06A-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCU80N06A-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCU80N06A-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU80N06A-TP
Description
MOSFET N-CH 60V 80A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
68W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 30A, 10V