MCTL011N20YH-TP
DigiKey Part Number
353-MCTL011N20YH-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCTL011N20YH-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCTL011N20YH-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCTL011N20YH-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,TOLL-8
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 102A (Tc) 300W (Tj) Surface Mount TOLL-8L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3920 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
300W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL-8L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 50A, 10V