MCQD065P03L-TP
DigiKey Part Number
353-MCQD065P03L-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCQD065P03L-TP
Description
DUAL P-CHANNEL MOSFET,SOP-8
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 4A (Ta) 1.25W (Tj) Surface Mount 8-SOP
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
260pF @ 15V
Part Status
Active
Power - Max
1.25W (Tj)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4A (Ta)
Supplier Device Package
8-SOP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 4A, 10V