MCB85N06Y-TP
DigiKey Part Number
353-MCB85N06Y-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCB85N06Y-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCB85N06Y-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB85N06Y-TP
Description
MOSFET N-CH 60V 85A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 85A (Tc) 85W Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCB85N06Y-TP Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2498 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
85W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 30A, 10V