MCACLS290N04YHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCACLS290N04YHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCACLS290N04YHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCACLS290N04YHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCACLS290N04YHE3-TP
Description
MOSFET N-CH 40 290A DFN5060-DSC
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 290A (Tc) 195W (Tj) Surface Mount DFN5060-DSC
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5413 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
195W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
DFN5060-DSC
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1mOhm @ 60A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA