MBR5U60SHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MBR5U60SHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MBR5U60SHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MBR5U60SHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR5U60SHE3-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount TO-277
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-277
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)