MBR5U60SHE3-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MBR5U60SHE3-TP |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 5A Surface Mount TO-277 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 60 V |
Mfr | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Supplier Device Package TO-277 |
Current - Average Rectified (Io) 5A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 5 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |