ESDSBLC15VLB-TP
DigiKey Part Number
353-ESDSBLC15VLB-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESDSBLC15VLB-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESDSBLC15VLB-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDSBLC15VLB-TP
Description
TVS DIODE 15VWM 23VC 2-DFN1006
Customer Reference
Detailed Description
23V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN1006
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
140W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
15.5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23V