1N4004-BP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 18,467
Datasheet
Similar
onsemi
onsemi
Diode 400 V 1A Through Hole DO-41
1N4004-BP
DigiKey Part Number
353-1N4004-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4004-BP
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-41
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)