1.5KE15A-TP
DigiKey Part Number
1.5KE15A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE15A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE15A-TP
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2V DO201AE
Customer Reference
Detailed Description
21.2V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V