1.5KE150CA-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,932
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 308
Similar
YAGEO
207V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Micro Commercial Components Corporate Video
1.5KE150CA-TP
DigiKey Part Number
1.5KE150CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE150CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE150CA-TP
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201AE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
128V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
143V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
207V