MOP-TFT320240-35G-BLM-TPC
G Series Overview
MOP-TFT320240-35G-BLM-TPC
DigiKey Part Number
635-1200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOP-TFT320240-35G-BLM-TPC
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 3.5" (88.90mm) 320 x 240
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Manufacturer
Matrix Orbital
Viewing Area
73.10mm W x 55.50mm H
Series
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H