EVE3-35G-BLM-TPC-F32
DigiKey Part Number
635-EVE3-35G-BLM-TPC-F32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVE3-35G-BLM-TPC-F32
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVE3-35G-BLM-TPC-F32 Models
Category
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H
Manufacturer
Matrix Orbital
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
320 x 240
Packaging
Box
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
BT81x
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.22mm W x 0.15mm H
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)