IS32CS8977C-ZNLA3-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IS32CS8977C-ZNLA3-TR |
Description | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8051 - Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 20-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | RAM Size 2K x 8 |
Mfr | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Data Converters A/D 6x12b SAR; D/A 1x8b |
Part Status Active | Oscillator Type Internal |
Core Processor 8051 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Grade Automotive |
Speed 32MHz | Qualification AEC-Q100 |
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART | Mounting Type Surface Mount |
Peripherals LVD, LVR, POR, PWM, WDT | Supplier Device Package 20-TSSOP |
Number of I/O 28 | Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |