L2C5-35801208E1500
DigiKey Part Number
1416-1826-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-35801208E1500
Description
LED COB LUXEON WM WHT RECT 3500K
Category
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.8V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
142 lm/W
Current - Max
1.8A
Part Status
Not For New Designs
CRI (Color Rendering Index)
80
Color
White, Warm
Size / Dimension
20.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Light Emitting Surface (LES)
15.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
4455lm (Typ)
Current - Test
900mA