L128-LME10L3500000
DigiKey Part Number
1416-L128-LME10L3500000TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-LME10L3500000CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-LME10L3500000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-LME10L3500000
Description
LUXEON 2835 COLOURS, 36V OPERATI
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 2835 Lime 566nm (563nm ~ 568nm) 1411 (3528 Metric)
Category
Current - Max
240mA
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
139lm (Typ)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
115°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Wavelength
566nm (563nm ~ 568nm)
Supplier Device Package
1411
Current - Test
20mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
36.3V
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)