V42MLA1206NA
DigiKey Part Number
V42MLA1206NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V42MLA1206NA
Description
VARISTOR 53V 180A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
60 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
180 A
Series
Energy
0.8J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
425 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
42 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
46 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
53 V