TPSMD17A
DigiKey Part Number
F6564TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6564CT-ND - Cut Tape (CT)
F6564DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD17A
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 108.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
108.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V