TPSMC24CA-VR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 407
Datasheet
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
TPSMC24CA-VR
DigiKey Part Number
18-TPSMC24CA-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TPSMC24CA-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-TPSMC24CA-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMC24CA-VR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V