TPSMB22CA-VR
DigiKey Part Number
TPSMB22CA-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB22CA-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB22CA-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB22CA-VR
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 16.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V