TP5KP26CA
DigiKey Part Number
F7664TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7664CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP26CA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 121.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
121.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V