TMOV20RP625E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,015
Datasheet
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV20RP625E
DigiKey Part Number
F4060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP625E
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Energy
400J
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
625 V
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV