TMOV14RP275E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP275E
DigiKey Part Number
F4016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP275E
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV14RP275E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Energy
110J
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Disc 14mm