SZ1SMC150AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMC150AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMC150AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMC150AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC150AT3G
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V