SV6012N2QRP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 600
SCR 600 V 12 A Sensitive Gate Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
SV6012N2QRP
DigiKey Part Number
18-SV6012N2QRPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV6012N2QRP
Description
SCR 600V 12A TO-263 (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Series
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 120A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A