SMDJ36CA
DigiKey Part Number
SMDJ36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ36CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ36CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V