SMDJ33CA
DigiKey Part Number
SMDJ33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ33CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ33CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.3A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V