SMDC300F/24-2
DigiKey Part Number
SMDC300F/24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDC300F/24-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SMDC300F/24-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDC300F/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 3A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 3 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
EDA/CAD Models
SMDC300F/24-2 Models
Category
Current - Trip (It)
6 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Max
40 A
Series
Time to Trip
5 s
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
Voltage - Max
24V
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A