SMCJ33CA-E
DigiKey Part Number
18-SMCJ33CA-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCJ33CA-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCJ33CA-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ33CA-E
Description
TVS 1.5KW 33V 5%BI DO-214AB TR13
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V