SMCJ30A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6,800
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 882
STMicroelectronics
YAGEO
In Stock: 120
YAGEO
In Stock: 391
Bourns Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ30A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMCJ30A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30A-HRAT7
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ30A-HRAT7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V