SMBJ78CA
DigiKey Part Number
SMBJ78CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ78CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ78CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ78CA
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
EDA/CAD Models
SMBJ78CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V