S8012RTP
DigiKey Part Number
F9727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8012RTP
Description
SCR 800V 12A TO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 12 A Sensitive Gate Through Hole TO-220AB
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Series
Current - Off State (Max)
20 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 130A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A