RGEF1000-1
DigiKey Part Number
RGEF1000-1HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGEF1000-1
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10.2 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.650" L x 0.098" W (16.50mm x 2.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 A
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)
Current - Trip (It)
17 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
100 A