PSX3XLDB1000X
DigiKey Part Number
5666-PSX3XLDB1000X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSX3XLDB1000X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 3XL SIZE 1000A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1kA 1.5 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1kA
Size / Dimension
5.067" L x 2.894" W x 3.130" H (128.70mm x 73.50mm x 79.50mm)