PSR073UL0450X
DigiKey Part Number
5666-PSR073UL0450X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR073UL0450X
Description
FUSE SQUARE 450A 1.3KVAC/1KVDC
Detailed Description
450A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Approval Agency
CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Current Rating (Amps)
450A
Size / Dimension
2.882" L x 2.894" W x 3.130" H (73.20mm x 73.50mm x 79.50mm)