MDSM-4R-12-18 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MDSM-4R-12-18 |
Description | SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Glass Body Reed Switch SPST-NO 12 ~ 18AT Operate Range 10W 350mA (AC), 500mA (DC) 140 V Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MDSM-4R-12-18 Models |
Category | Power - Rated 10W |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Operate Time 0.6 ms |
Series | Release Time 0.2 ms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Termination Style Gull Wing |
Type Glass Body Reed | Length - Overall 0.760" (19.30mm) |
Circuit SPST-NO | Size - Body 0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm) |
Operate Range 12 ~ 18AT | Height Above Board 0.112" (2.85mm) |
Current - Switching 350mA (AC), 500mA (DC) | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Voltage - Switching AC 140 V | Capacitance 0.2 pF |
Voltage - Switching DC 200 V | Current - Carry 1.2A (DC) |