MDSM-4R-12-18
DigiKey Part Number
HE151TR-ND - Tape & Reel (TR)
HE151CT-ND - Cut Tape (CT)
HE151DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDSM-4R-12-18
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 12 ~ 18AT Operate Range 10W 350mA (AC), 500mA (DC) 140 V Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDSM-4R-12-18 Models
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
0.6 ms
Series
Release Time
0.2 ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
0.760" (19.30mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
Operate Range
12 ~ 18AT
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Current - Switching
350mA (AC), 500mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
140 V
Capacitance
0.2 pF
Voltage - Switching DC
200 V
Current - Carry
1.2A (DC)