MDSM-4B-12-23
DigiKey Part Number
F7883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDSM-4B-12-23
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 12 ~ 23AT Operate Range 10W 350mA (AC), 500mA (DC) 140 V Surface Mount
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
0.6 ms
Series
Release Time
0.2 ms
Packaging
Box
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
0.760" (19.30mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
Operate Range
12 ~ 23AT
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Current - Switching
350mA (AC), 500mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
140 V
Capacitance
0.2 pF
Voltage - Switching DC
200 V
Current - Carry
1.2A (DC)