LVR075K-240
DigiKey Part Number
LVR075K-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVR075K-240
Description
PTC RESET FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
316 mOhms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
839 mOhms
Series
Resistance - 25°C (Typ)
483 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
240V (265V Int)
Size / Dimension
0.453" L x 0.161" W (11.50mm x 4.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
1.000" (25.40mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
7.5 A