Littelfuse LSIC1MO120E0080 Mosfet | Digi-Key Daily
1200 V, 80 mOhm SiC MOSFET
LSIC1MO120E0080
DigiKey Part Number
F10335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC1MO120E0080
Description
SICFET N-CH 1200V 39A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 39A (Tc) 214W (Tc) Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSIC1MO120E0080 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
92 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Last Time Buy
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 20A, 20V