L50S300.V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
300A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
L50S300.V
DigiKey Part Number
5666-L50S300.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S300.V
Description
FUSE CRTRDGE 300A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Current Rating (Amps)
300A
Size / Dimension
1.500" Dia x 2.094" L (38.10mm x 53.20mm)