JLLS040.TXP
DigiKey Part Number
5666-JLLS040.TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS040.TXP
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL, UR
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
40A
Size / Dimension
0.994" Dia x 1.562" L (20.60mm x 39.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC