DST8100S
DigiKey Part Number
F10101TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10101CT-ND - Cut Tape (CT)
F10101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DST8100S
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277B
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount TO-277B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
70 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
542pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277B
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 8 A