AQ36CANA-02HTG
DigiKey Part Number
18-AQ36CANA-02HTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-AQ36CANA-02HTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-AQ36CANA-02HTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ36CANA-02HTG
Description
TVS DIODE 36VWM 67VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
67V (Typ) Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
23pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
67V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)